muğla-fetiye 1 nolu

Ben Dr.Aydın ALPTEKİN, 3 yıldır Fethiye 1 nolu ASHİ’de görev yapmaktayım. 2004 Eskişehir Osmangazi TIP mezunuyum.

2011 de başımdan geçen bir vakayı paylaşmak istedim. Ekip Dr.Aydın ALPTEKİN,ATT ALi AYKO,Sürücü Aliihsan İLHAN. Gece 3 civarı vaka verildi. Deniz kenarında araç içi ateşli silah yaralanması. 3-4 dakikada olay yerine ulaştık. Olay terinde bir sivil araç, bir polis otosu ve iki polis memuru var. Polis memuru bize dedi ki adam intihar etmiş ve ölmüş dedi.

Ben tabi şahısı görmek için araca yaklaştım ve açık olan ön camdan içeriye baktım. Şahıs çifte denilen av tüfeğini zemine koyarak çene altına dayamış ve tetiği çekmiş. Tüfek hala avuçlarının içindeydi ve şahıs hareketsiz biçimde duruyordu. Yüz bölgesine baktığımda şahısın çene-dil-diş-damak-burun ve gözünün birinin olmadığını gördüm. Şıpır-şıpır kan akıyordu. Ben aklımdan şahsın öldüğünü ve defiden düz çizgi alıp döneriz diye düşünüyordum ki birden bir mucize gerçekleşti.
Şahıs aniden hareket etmeye başladı ve bana baktı, elinin biriyle saçını tarayarak bana bişeyler söylemeye çalışıyordu ama ağız dil vs. olmadığı için birşey anlaşılmıyordu. O an öyle bir korktum ki araçtan 3-4 metre uzaklaştım. Tabi herkez uzaklaştı. Şok olmuştuk.
Kısa bir süre akıl tutulması yaşadık. Sonra polise şahısın elinden tüfeği almasını rica ettim(Tüfeğin içinde bir fişek daha varmış)Sonra aklıma kanaması olduğu geldi ve Ali arkadaşımdan spanç istedim. Aldım spancı hastanın olmayan yüzüne yaklaştım, kanamaya tampon yapayım dedim ama nereye bastıracağımı şaşırdım. Adamın yüzünün olması gereken yerde kocaman bir çukur var ve heryerinden kanıyordu.
Komple tampon yapsan nereden nefes alacak. Ayrıca hasta hareket ediyor,çırpınıyor ve saçını tarıyordu.Tarifi çok zor bir durumdu.
Neyse biz böyle ne yapsak diye düşünürken 15 yıllık ambulans sürücüsü Ali İhsan abinin ‘hastayı alalım acile yetiştirelim’ demesiyle uyandık ve hastayı sedyemize aldık, ambulansa aldık. Hasta aynı zamanda aşırı alkollü olduğu ve yaralanmasından ötürü aşırı hareketlendi. Damar yolunu açmak için ben hastanın kolunu tuttum ama nasıl kuvvetle hareket ediyor çırpınıyor ki anlatamam. Ali arkadaşım benim de yardımımla turnike kullanmadan o hastaya damar yolunu açtı. Hastaya Ringerini son hızda verdik. Bu arada olayın heyecanıyla ambulans öyle hızlı gidiyor ki, bir yandan da hasta kendini bilinçsizce sağa-sola atıyor. 3-4 dakikalık periyotta tek yapabildiğimiz damar yolu açıp sıvı göndermek ve hastanın üstüne abanıp sedyeden düşmemesini sağlamak.
Hastaneye vardık ambulans arka kapısı açıldı. Hastanın manzarası çok kötü olduğu için Ali İhsan abiye ‘hastalara söyle çocuklarını çeksinler’ dedim. Sağına soluna baktı ‘kimse yok’ dedi. Hemen hastayı indirip hastaneye bir girdik ki içerisi ana-baba günü. Bizim telaşımızı gören meraklı vatandaşlar bize doğru yaklaşıyor, manzarayı görüyor ve feryat-figan kaçışıyor. Telaşla acilin içine girdik hastayı hastane sedyesine aktardık. Gürültüleri duyan acil çalışanları geldi ve hastayı devrettik. Dışarı çıktık aynaya baktım, Ali’ye baktım resmen kanla duş almış gibiydik. Evrak işlerini halletmek için travma odasına tekrar girdim. Bizim iki kişi zapdedip damar yolu açtığımız hastayı acilde 7-8 kişi zar-zor zapdediyor.

Bu hasta İzmir’e sevk edildi. Yaşadı ve hala yaşıyor. Geçen yıl yüz nakli edildiğini öğrendim.

Bu hasta olay yerinde ex olmuş olsa çok sıradan olurdu fakat yüzü olmayan ve sadece tek gözüyle size bakıp saçını tarayan birini gördüğünüzde iş çok farklı bir boyut alıyor. O an yaşadığım duyguları anlatmakta güçlük çeksem de çok farklı bir tecrübeydi…

Ekip
Dr.Aydın ALPTEKİN
ATT ALi AYKO
Sürücü Ali İhsan İLHAN

Muğla Fethiye 1 Nolu ASHİ

OY KULLANMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ