Acil Tıp Teknisyeni Kategorisi

Ayşenur PEÇE

Hepimize küçükken ne olmak istersin diye sormuşlardır. Benim her zaman tek bir cevabım vardı. Her zaman hayat kurtarmak derdim. Nihayetinde Rabbim bana mesleğine aşık bir acil tıp teknisyeni olmayı nasip etti. Mesleğimin başında olsam da sizlerle paylaşmak istediğim anımı ömrümün sonuna kadar unutmayacağım. Maalesef hiçbirimiz büyüklerimizi kaybetmek istemeyiz ama ben yedi yaşımdayken 15 Ağustos 2005 te babamı kaybettim. Anımda kaderin bir cilvesi olarak 15 Ağustos 2018’te Yalova da özel bir ambulans şirketinde çalışırken başıma geldi.

112 komuta kontrol merkezi çalıştığım özel ambulans firmasını arayarak Elmalık yolunda senkop diye tariflediği vakayı bize bildirdi. Olay yerine vardığımızda 7-8 yaşlarında bir kız çocuğu endişeli bir şekilde bizi karşıladı. Vakayla karşılaştığımda bilinç kapalı, nabız yoktu. Hemen kalp masajına başladım. O esnada ambulansı görüp gelen komşulara kız çocuğunu hemen dışarı çıkarmalarını söyledim. Ambulans şoförü arkadaşımıza defibrilatörü, mekanik ventilatör, aspiratör ve acil müdahale çantasını getirmesini rica ettim. Ekipmanlar gelene kadar ben kalp masajı yapmaya devam ettim. Ekipmanlar gelir gelmez arkadaşıma hastayı monitörize etmesini söyledim. Monitörize ettiğimizde kalp ritmi maalesef yoktu. Hastanın küçük kızının bağrışları dışarıdan içeri geliyordu: “Ne olur babama bir şey olmasın, ne olur babamı kurtarın!” çığlıkları dün gibi kulağımda. Kalp masajını arkadaşıma devrederek hastayı hemen entübe ettim ve mekanik ventilatöre bağladım. Çift taraflı damar yolu açarak hemen izotonik bolus sıvı gönderdim. Paramedik arkadaşımla gerekli ilaç uygulamalarını yaptık. Tam bir tur CPR’ı bitirdik derken hayatımdaki en güzel manzarayı gördüm o defibrilatörün ekranında. Hastanın ritmi geri dönmüştü. Hastayı sabitleyerek ambulansa aldık. Küçük kız çocuğunu da ambulansın önüne alıp hastaneye naklini gerçekleştirdik. Hastayı acil ekibine teslim ettikten sonra müdahale odasının önünde titreyen küçük kızı gördüm. Onun elinden tutarak bulduğum ilk yere oturttum ve ona annesinin nerde olduğunu sordum: “Annem Bursa’da ameliyat olan teyzemin yanında refakatçi olarak kalıyor” dedi. Adının ne olduğunu sorduğumda Azra olduğunu söyledi. Ona arayabileceği bir büyüğünün olup olmadığını sordum. O da amcasının olduğunu söyledi. Hastane polisine gittim durumu izah edip yardımcı olmalarını istedim. O esnada doktor müdahale odasından çıkıp hastanın hayata döndüğünü, hayati riskinin devam ettiği için yoğun bakıma yatışının yapılacağını söyledi. Bende küçük kıza babasının iyi olduğunu ve inşallah daha da iyi olacağını söyledim. Tam o esnada komşuların haber verdiğini sonradan öğrendiğimiz hastanın kardeşi ve akrabaları geldi. Küçük kız onlara ağlayarak sarıldı. Artık işimiz bittiği için istasyona dönmek üzereyken arkamdan biri belime sarıldı. “Teşekkür ederim hayat kurtarıcı canım ablam. Babam sizin sayenizde kurtuldu. Çok teşekkür ederim” dedi. 

Birkaç ay sonra Manisa’dan vakadan döndüğümüzde istasyonda bizi bekleyen misafirlerimiz vardı. Onları görünce şok oldum. Babamın ölüm yıl dönümüne rastlayan o gün müdahale ettiğimiz hasta, eşi ve küçük tatlı kız. Bize teşekkür etmeye gelmişlerdi. Getirdikleri hamur işlerini yedik, çay içtik, sohbet ettik. Tam kalkmışlardı ki küçük kız bana dönüp “bende senin gibi hayat kurtaran bir kahraman olacağım” dedi. Ve bu beni çok mutlu etti. Hayat çok garip, ben o küçük kızın yaşındayken kendi babamı kurtaramamıştım ama tam da babamın ölüm yıl dönümünde başka bir kız çocuğunun babasını kurtarabilmiştim. Bu sebeple mesleğimi çok seviyorum ve mesleğim sayesinde o küçük kızın “babamı kurtarın” çığlıklarını da, “bende senin gibi olacağım” derken ki mutluluğunu da görebildim. Böyle yaşamla ölüm arasındaki ince çizgiye çok yakından hissettiren, insan sağlığıyla ilgili kutsal mesleği seçmişim. Rabbim nice hayatlar kurtarmayı nasip etsin.

Ayşenur PEÇE” üzerine 4 yorum

  1. Harika bir paylaşım öncelikle Allah rahmet eylesin sizin adınıza çok üzüldüm bir yandan da hayat kurtardığınız için tebrik etmek adına bu yorumu yapıyorum. Güzel bir iş çıkarmışsınız elinize sağlık…

  2. Sen bu meslek aşkıyla çok güzel şeyler yapacaksın hayatın her zaman hayallerinin gerçekleşmesine yardımcı olmasını umuduyla yolun açık olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir