Acil Tıp Teknisyeni Kategorisi

Esra GÜNGÖRMÜŞ

Tunceli 112 de görev yaptığım süre içerisinde 18 Nisan 2017 tarihli nöbetimizde gündüz saatlerinde İl Sağlık Müdürümüz tarafından helikopter kazası anonsu verildi. İvedilikle çıkış yaparak yaklaşık 2 saate yakın bir süre dağların arasında çevre illerden de gelen jandarma, UMKE, 112 ve karayolu ekipleri ile birlikte kazanın olduğu bölgeye ulaşmaya çalıştık. Yoğun kar ve tipi nedeniyle yollar kapalıydı ve bir türlü olay yerine ulaşamıyorduk. Görüş mesafemiz en fazla 10 metre idi. Önümüzde zor koşullara rağmen karayolları ekipleri yolu açmaya çalışıyordu. Bütün olumsuz koşullara rağmen yine de canla başla yolumuza devam etmeye çalışıyorduk. 

Ekibimizde bulunan erkekler CPR çantalarını sırtlarına alarak dağı tırmanmaya başladı. Yaklaşık 3 saat sonra onlara ulaştığımızda neredeyse donmak üzerelerdi. Araca alıp kendilerine müdahale ettikten sonra yolumuza devam ettik ve maalesef aracı ısıtamıyorduk. Çünkü ne kadar süreceği belli olmayan bir zaman dilimi ve yakıtı düşünmek zorundaydık, bu nedenle yiyecek birkaç parça bisküvimizi de yiyemiyoruz. Etrafta ihtiyaçlarımızı giderebileceğimiz hiçbir yer yok. 

Hipoksiye girmek üzere olan askerleri araca alıp ısınmaları için webastoyu çalıştırdık. Aç olduklarını söylediler. Yanımızda bulunan bisküvilerin yarısını onlara vererek ve az da olsa açlıklarını gidermeye çalıştık. Saat gece yarısı olmuştu, güvenlik ve yol şartlarından dolayı yolumuza devem edemedik. O an hipoksiye girmiş başka bir askeri bize getirdiler. Uzun uğraşlar sonucu kendisine müdahale edebildik ve hastane şartlarında tedavisinin devam edebileceğini belirtmemize rağmen güvenlik sebebiyle helikopter indirilemeyeceğini öğrendik. Bölgemiz terör örgütleri tarafından yoğun bir bölge olduğu için askerin üzerindeki üniformaları çıkartıp sakladıktan sonra ilçede bulunan TSM binasına doğru yola koyulduk. Yaklaşık 16 saat sonra ekipteki bayanları merkeze çekip erkeklerle nöbete devam ettiler. Sabah saatlerinde askeri personeller vakaya ulaştı. Ekipteki doktor ve ATT arkadaş helikopter aracılığıyla olay yerine ulaştı. Bu süre zarfında kendi canımızı hiç düşünmeden canla başla büyük bir azimle çalışıyor olmamızın mutluluğu her şeye bedel. 

Esra GÜNGÖRMÜŞ” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir