Paramedik Kategorisi

Mehmet ÖZMEN

Kasım 2019 tarihinin ilk haftasında Şanlıurfa Akçakale’de sınır görevi yaparken Suriye Tel Abyat ‘ta bir patlama yaşandı. Bu patlama haberi bize verildiği esnada sınır kapısında 1 UMKE ekibi ve bizimle beraber 1 ambulans ekibi olay yerinde bulunuyordu. Hemen hazırlıklara başladık ve olay yerini triaja hazırladık. Yaklaşık 6 dk sonra ilk yaralılar bir kamyonetle geldi ve kamyonette 7 sivil vardı. İlk indirilen yaralı 6 yaşında bir kız çocuğuydu ve bu kızı hemen kucaklayıp sırt tahtasına aldım. Bu küçük kız çocuğu patlamanın etkisiyle arresti ve hemen CPR a başladım ve entübasyonunu kısa bir sürede yaptım. Bu esnada arkadaşlarım diğer yaralılarla ilgilenirken diğer kamyonetlerin de geldiğini gördük. Triaj yapmaya gayret gösteriyorduk. Orada bulunan herkes ajiteydi ve buna izin vermeyip ağır silahlarıyla, olayın verdiği hırs ve acı ile üzerimize yürüyordu. Bende olay yerinde o ana kadar gelen toplam 9 yaralının 6 tanesini kendi bulunduğum ambulansa aldım. Geri kalan 3 tanesini orada bulunan diğer ambulansa vererek arkada bulunan paramedik arkadaşıma arka kabini teslim edip şoför koltuğuna geçtiğimde yanımda vücudunda sıyrıklar bulunan 2 vakanın yaralarını kapatarak Akçakale Devlet Hastanesi’ne yaklaşık 15 dk gibi kısa bir sürede vardık. Ardından hastaları teslimini hemen yapıp olay yerine geri döndük ve bu kez 5 yaralı alıp tekrar hastaneye ulaştık. Yaklaşık olarak 36 dk içerisinde 11 hastayı tek ambulansla hastaneye sevkettik.3.kez olay yerine döndüğümüzde 15 ten fazla UMKE ve Ambulansımız geri kalan vakalara müdahale ediyordu. Ve o gün orada yaklaşık 37 sivil canı kurtarmak için hepimiz uğraştık. Olay normale döndüğünde ambulansımızın her yeri kan olmakla birlikte üzerimizdeki kıyafetleri de kana bulanmıştı. Orada bulunan TSK mensubu kardeşlerimizle ambulansımızı temizleyerek vakaya hazır bulunduk. Gerek olay yerindeki tutumum ve gerekse bu kadar kısa bir sürede 11 hastayı naklettiğimden dolayı orada bulunan yetkililerce takdirle karşılandım. Ve çalışmakta bulunduğum Elazığ iline döndüğümde Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü’nce tüm ekibimize teşekkür belgesi gönderilerek onure edildik.

Mehmet ÖZMEN” üzerine 6 yorum

  1. Okurken tüylerim diken diken oldu..o anı bir kez daha yaşamış gibi oldum..şükürler olsun Allah’ıma o gün bize yeterli ve zamanında müdahale etme gücünü verdi..Mehmet arkadaşımızın üstün gayretlerinden dolayı kendisine tekrar teşekkür ederim

  2. Yalnızca Elazığ değil Türkiye seninle gurur duyuyor! Mesleğini aşkla şehvetle yapan, Kendisini vatanına ve milletine adayan tek derdi Bayrak olan bu yiğit, mert kardeşimize Altın Paramedik Ödüllerinde bizlerden tam destek!
    Adana’dan selamlar.

  3. Beni yorumlarıyla onurlandıran değerli insanlar hepinize teşekkür ediyorum Allah hepinizden razı olsun 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir