Acil Tıp Teknisyeni Kategorisi

Tuğba Yıldız ÇINAR

7 Ocak 2020 tarihinde sabaha karşı saat 5 civarı komuta kontrol merkezinden gelen ” doğum vakası” anonsu üzerine adrese çıkış yaptık. Komuta merkezinin bizi tekrar arayıp doğumun başladığını ve olay yerindekilerin ajite ve panik oldukları söylemesi, bizim biraz daha hızlanmamıza sebep oldu.2 veya 3 dk. kadar kısa bir sürede adrese varmıştık. Doğum setini vs. yanımıza alarak eve koştuğumuz da ise manzara oldukça karamsardı. Olay yerinde panik insanlar, evin ortasında yerde yatan ve avazı çıktığınca bağıran, etrafı kanlar içinde bir kadın. Ben muayeneye başladığımda ekip arkadaşlarım odayı boşaltıyor ve insanların sakinleşmeleri için uğraşıyorlardı. Doğum başlamış ve bebeğin 2 bacağı dışarıdaydı. Bu bir Makat Geliş ( ters Doğum) idi. Bebek fazlasıyla siyanotik ve hareketsizdi. Doğumun hemen gerçekleşmesi gerektiğini aksi takdirde bebeği kaybedeceğimizi biliyordum. Daha önce hastane doğum servisinde çalışmış ve 112 de de doğum vakalarına müdahalede bulunmuştum. O an tecrübelerimi gözden geçirerek, gerekli manevralarla zorda olsa doğumu gerçekleştirdim. Fakat bir sorun vardı. Bebek verdiğim taktil uyaranlara cevap vermiyordu. Arrest olarak dünyaya gelmişti. Zaman kaybetmeden suni solunum ve kalp masajına başladım. Kısa bir süre sonra bebeğin kıpırdayarak  soluk alıp vermeye ve akabinde  ağlamaya başlaması bizim için  tabiri caizse  zamanı durdurdu. Her şey o kadar hızlı olup bitti ki bebeğin ağlama sesiyle birlikte hepimiz rahatladık. Onca stresin ve korkunun yerini mutluluk aldı. Bebek ağladıkça onunla beraber hem ailesi hem de biz ekipçe hıçkırarak ağlıyorduk. Bu tarifi zor ama yaşanılası bir duygu. Hepimizin gözlerinde inanılmaz bir mutluluk, gözyaşı ve yüzlerimizde de tebessüm vardı…

Bu benim hayatım boyunca hatırlayacağım bir vaka olacaktı. Daha sonra öğrendim ki ailesi tarafından küçük kızımıza benim adım verilmiş. Beni çok onurlandırdılar. İki kızım vardı, bebek Tuğba ile 3 kızım oldu. İnşallah bahtı açık, ailesine, vatanına ve milletimize hayırlı bir evlat olur.

Tuğba Yıldız ÇINAR” üzerine 2 yorum

  1. İnsan sevgisiyle dolu bir sağlık personeli daha. Tebrik ederim. Her gün binlerce can fedakâr sağlıkçıların çabalarıyla kurtuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir