Paramedik Kategorisi

Yusuf KAYA

Ailem her ne kadar hemşire olmamı istese d,e hemşirelik lisans bölümünü okuduğum sıralarda mutlu olamayacağımı anladım ve İlk ve Acil Yardım bölümüne sevdiğim ve olmak istediğim bölüme yatay geçiş yaptım. Okuduğum süre boyunca mesleğim adına elimden geldiğince seminer ve kurslara katıldım. İş hayatıma özel sektörde şantiye acil ambulans personeli olarak başladım. Yapılan işin çok riskli ve sağlık kuruluşuna uzak bir mevkide oluşundan kaza veya herhangi bir olumsuz sağlık olayında ilk müdahalenin ne kadar önemli olduğunun ekip olarak farkındaydık. 

Revir telefonu aracılığıyla olay yerinde bulunan İSG personeli tarafından ekibimize şantiye sahası içinde araç içi trafik kazası vakası bildirildi. Ağır tonajlı aracın sürücüsü; kamyon devrilmek üzereyken kendini dışarı atmış ve yerde yatıyordu. Yaralı erkek 35 yaşında bilinç durumu konfüzeydi . Olay yerine varışımız şantiye saha alanını yol durumunda dolayı 7 dk civarıydı. Boyunluk taktık, hastayı sabitledik. Yaralının torakal vertebrasında kırık olma ihtimali ve sağ ön kolda şiddetli ağrı hissi vardı. Yaralıyı olduğu yerden oynatmadan, bilinçsiz müdahale edenleri ortamdan uzaklaştırdıktan sonra sırt tahtasına aldık. Sağ ön kolunu şişme atelle atelledik ve ana sedye yardımıyla ambulansa aldık. Gks 12.  Kan Basıncı 140/90, Nabız 90, Spo2 98. Damar yolunu açarak DAKŞ olacak şekilde 500 cc Serum Fizyolojik bağlayarak en yakın hastaneye en hızlı, güvenli, stabil bir şekilde olay yerinden çıkış yaptık. Yaralıyı acil serviste doktora ayrıntılı bilgi vererek teslim ettik. İlk bakışta sıradan ve basit bir vaka gibi görünebilir ama olay yerine vardıktan sonra ilk değerlendirmede sakinlik ve soğukkanlılık olası bir omurga hasarı yaşamakta olan bir yaralının hayatını kurtarabilir ve daha kötü sonuçların önüne geçebilir.

     Unutmayalım ki hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde yapılan müdahaleler en az hastanede yapılan müdahaleler kadar önem taşımakta ve hayat kurtarmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir